• Globrand Strateji ve Danışmanlık

Pack@Turkey Takımının İlk Hedefi Latin Amerika Pazarı

İKMİB - İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından organize edilen sektörel ticaret heyeti programına Globrand Strateji ve Danışmanlık olarak destek verdik.

#İKMİB - İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi tebliği kapsamında projelendirilen Pack@Turkey Plastik Ambalaj Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı’nın ilk yurtdışı pazarlama faaliyeti, Güney Amerika pazarına yönelik olarak #Şili ve #Kolombiya ülkelerine 18 - 25 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

2 ülkede gerçekleştirilen ticaret heyeti programına Pack@Turkey takımından 9 firma katılım gösterdi.

Pack@Turkey takımının ilk yurtdışı faaliyetini Şili ve Kolombiya pazarlarına yönelik yapmasına küme ile gerçekleştirilen ön değerlendirmeler, mevcut uluslararası fuarlarda ilgili pazardan alıcılara ulaşamama ve pazarda yeterince etkin olmadığımızın anlaşılması etkili oldu.


Programın ilk ülkesi Şili

Heyetimizin Şili'ye ulaştığı ilk gün, Santiago Ticaret Müşavirimiz Sn. Çağrı Dündar tarafından katılımcılarımıza Şili pazarı hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulunuldu. Katılımcılarımız ertesi gün Jumbo, Tottus ve Wallmart süpermarket zincirlerini ziyaret ederek pazardaki ambalaj ürünlerinin kullanımları inceledi.


Şili programının ikinci gününde ikili iş görüşmeleri programına katılan firmalarımız toplamda 81 iş görüşmesi gerçekleştirdi. Bunun yanında görüşme tarihinde uygun olmayan veya görüşmeleri kendi ofislerinde yapmak isteyen Şili’li firmalar için 22 Ekim günü ilave görüşmeler organize edildi.


Şili ve Kolombiya'da katılımcı firmalarımız toplamda 151 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Şili'den sonraki hedef Kolombiya

Şili'den Kolombiya'ya geçen katılımcılarımız aynı gün satış kanallarını ziyaret programı gerçekleştirdi. İlk olarak Bogota’nın sebze/meyve haline giden firmalarımız özellikle gıda sektörüne yönelik ambalaj kullanımını inceleme fırsatı buldular Buradan sonra Bogota’da yerleşik süpermarket zincirlerini ziyaret eden firmalarımız genel ambalaj kullanımı hakkında detaylı bir gözlem yapma fırsatı buldu.


Yoğun geçen ilk gün programının sonunda firmalarımız Bogota Büyükelçiliğimiz tarafından verilen ve Kolombiya’lı ambalaj ithalatçılarının da davet edildiği resepsiyona katıldı. Büyükelçimiz Sn. Engin Yürür ve Ticaret Müşavirimiz Sn. Soner Akdokur katılımcılarımızla Kolombiya ekonomisindeki gelişmeler ve ticari fırsatlar hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

Santiago Ticaret Müşavirimiz Sn. Çağrı Dündar ile Kolombiya Büyükelçimiz Sn. Engin Yürür ve Bogota Ticaret Müşavirimiz Sn. Soner Akdokur program süresince katılımcılarımıza destek verdiler

Kolombiya programının ikinci gününde organize edilen ikili iş görüşmeleri programında katılımcı firmalarımız toplamda 70 iş görüşmesi gerçekleştirdi.

1 görüntüleme0 yorum