• Globrand Strateji ve Danışmanlık

Türk Mutfak Eşyaları Sektörü, Güney Amerika Pazarına Yönelik Sektörel Ticaret Heyeti Gerçekleştirdi

İKMİB - İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği için Venezuela, Peru ve Kolombiya'yı kapsayan sektörel ticaret heyeti programını gerçekleştirdik.

Türk Mutfak Eşyaları Sektörü için potansiyel pazar olarak görülen G.Amerika ülkelerinden #Venezuela, #Peru ve #Kolombiya ’ya yönelik olarak 12 – 19 Kasım 2011 tarihleri arasında #İKMİB - İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından sektörel Ticaret heyeti programı organize edildi.

Plastik, Metal ve Cam ev ve mutfak üreticisi 10 firma programa katılım gösterdi.

Heyete katılan firmalarımızın tamamı Venezuela, Peru ve Kolombiya’ya ilk ziyaretlerini düzenlenen bu sektörel ticaret heyeti organizasyonu ile gerçekleştirmiş oldu.


3 ülkede toplamda 150 iş görüşmesi gerçekleştirildi.

13 Kasım'da Karakas'da satış kanallarını ziyaret eden katılımcı firmalarımız pazarda sunulan ürün çeşitleri ve fiyat seviyeleri hakkında bilgi sahibi oldular. Satış kanalı ziyaretini takip eden gün gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleri programında ise firmalarımız ülkedeki önemli alıcılar ile görüşme fırsatı buldu.


Venezuela programından sonra Peru'ya geçen heyetimiz burada Peru’daki en büyük zincir mağazalar arasında olan SHV Makro, Supermercados Peruvianas gibi önemli firmaların da aralarında olduğu alıcılar ile birebir görüşmeler gerçekleştirdi.


Peru'daki görüşmelerden sonra programın son ülkesi olan Kolombiya'ya geçen heyet ilk gün satış kanalı ziyaretlerini gerçekleştirerek pazar hakkındaki bilgilerini geliştirme imkanı buldu. Takip eden gün organize edilen ikili iş görüşmelerine Olimpica, Falabella, Habitat, Home Sentry, SHV Makro gibi hem Kolombiya pazarında hem de bölge ülkelerinde önemli konumdaki büyük zincir mağazaların katılması heyet katılımcılarında memnuniyet yarattı.

Karakas Büyükelçimiz Sn. Muhsin Kılıçaslan ve Karakas Ticaret Müşavirimiz Sn. Ece Çeltikçi ile Lima Büyükelçimiz Sn. Namık Güner Erpul ve İkinci Katip Sn. Aytunç Menevşe katılımlarıyla heyet katılımcılarına destek verdiler.

Karakas Büyükelçiliğimizce organize edilen resepsiyona katılan heyetimiz Karakas’ta yerleşik Türk ve Venezuela’lı iş adamları ile görüşme fırsatı buldular. Karakas Büyükelçimiz Sn. Muhsin Kılıçaslan, mutfak eşyaları sektör için Venezuela’nın sunduğu imkanları dile getirerek bu pazarda başarılı olmak için benzer aktivitelerin tekrarlanması gerektiğini, Büyükelçilik olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.


Heyetin ikinci durağı olan Peru'da da Lima Büyükelçimiz Sn. Namık Güner Erpul ve İkinci Katip Sn. Aytunç Menevşe bizzat ikili görüşmelerin gerçekleştirildiği alana gelerek katılımcı firmalarımıza destek verdiler


5 görüntüleme0 yorum